Strona główna RYNKI FINANSOWE Cena złota po wyborach w USA: Co wpływa na spadki i jakie...

Cena złota po wyborach w USA: Co wpływa na spadki i jakie są prognozy?

0

Wkrótce po wyborach prezydenckich w USA złoto tradycyjnie traci na wartości, co i tym razem nie stanowi wyjątku. Po wcześniejszych spektakularnych wzrostach cen, inwestorzy realizują zyski, jednocześnie wyczekując decyzji banków centralnych dotyczących stóp procentowych.

Efekt wyborów i polityka Fed

Spadek wartości złota przyspieszył tydzień po zwycięstwie republikanina w wyborach. Ekonomiści zwracają uwagę, że polityka handlowa Donalda Trumpa może prowadzić do wzrostu inflacji, co z kolei wpłynie na decyzje Rezerwy Federalnej (Fed) odnośnie stóp procentowych. Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB, tłumaczy, że niepewność przedwyborcza, sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wcześniejsze obniżki stóp procentowych przez banki centralne napędzały wzrosty na rynku złota. Po wyborach jednak inwestorzy zrealizowali swoje zyski.

  • „Podobny scenariusz obserwowaliśmy w 2016 i 2020 roku. Miesiąc po wyborach złoto również traciło na wartości” – dodaje ekspert XTB.

Obecnie kluczową rolę odgrywają oczekiwania związane z polityką Fed. Wyższe stopy procentowe zmniejszają atrakcyjność inwestycji w złoto, które nie generuje odsetek. Szef Fed, Jerome Powell, wyraził ostatnio sceptycyzm wobec szybkich obniżek stóp procentowych, podkreślając dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki. W związku z tym, oczekiwania na grudniowe obniżki stóp spadły z 80% do 60%.

Kurs dolara a złoto

Mocny dolar również wpływa negatywnie na cenę złota. Para walutowa EUR/USD spadła do poziomu 1,05 – najniższego od października zeszłego roku. Jeśli ten trend się utrzyma, dolar może osiągnąć najwyższy poziom od grudnia 2022 roku.

Prognozy cen złota

W listopadzie cena złota na kontraktach wynosiła od 2 543 USD do 2 801 USD za uncję. Pod koniec miesiąca złoto częściowo odrobiło straty, osiągając wartość powyżej 2 700 USD. Eksperci przewidują, że w grudniu i styczniu cena złota może odbić. Obecne prognozy wskazują przedział 2 800–2 900 USD za uncję w najbliższych miesiącach, a bariera 3 000 USD może zostać pokonana w pierwszej połowie 2025 roku.

Wpływ polityki i ryzyko kursowe

Eskalacja wojen handlowych między USA a Chinami oraz pogorszenie produkcji w USA mogą zwiększyć niepewność na rynkach, co skłoni inwestorów do powrotu na rynek złota. Dla polskich inwestorów kluczowe znaczenie ma także kurs złotego wobec dolara. W przeszłości, gdy dolar kosztował poniżej 3,80 zł, złoto było bardziej opłacalną inwestycją. Obecnie, mimo spadków na globalnych rynkach, cena złota w złotych pozostaje stabilna, oscylując wokół 10 tys. zł za uncję.

Podsumowanie

Złoto pozostaje aktywem, które zyskuje w okresach niepewności i wysokiej inflacji. Krótkoterminowe korekty, takie jak obecna, nie zmieniają jego długoterminowego potencjału. Inwestorzy powinni jednak monitorować sytuację na rynku pracy, odczyty inflacji oraz politykę banków centralnych, które będą determinować przyszłe ruchy cen na rynku złota.

Autor

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version