Strona główna STYL ŻYCIA ZDROWIE Poezja jako wsparcie dla zdrowia i emocji

Poezja jako wsparcie dla zdrowia i emocji

0

Poezja w trudnych chwilach

Czy poezja może nam pomóc w najtrudniejszych momentach życia? Okazuje się, że tak. W czasach pandemii wielu ludzi sięgało po wiersze jako formę ucieczki od rzeczywistości, a także narzędzie do przetwarzania emocji. Strona internetowa Poetry and Covid, zorganizowana przez University of Plymouth i Nottingham Trent University, stała się przestrzenią, gdzie ludzie mogli dzielić się swoimi wierszami, a nawet stworzyć własną poetycką historię. Czytanie i pisanie poezji było dla wielu uczestników projektem terapeutycznym, a na stronie pojawiło się ponad tysiąc wierszy. Czym wiersze mogą przyciągać tak wiele osób?

Fizjologiczne korzyści z poezji

Poezja wpływa nie tylko na nasz umysł, ale również na ciało. Czy wiedziałeś, że czytanie wierszy może wpłynąć na synchronizację oddechu z akcją serca? Badania wykazały, że głośne czytanie poezji w odpowiednim rytmie może wspierać harmonię między naszym oddechem a pracą serca. Szczególnie skuteczne okazały się klasyczne formy poetyckie, takie jak heksametr. Czytanie wierszy to więc nie tylko przyjemność dla duszy, ale i zdrowie dla ciała!

Poezja a zdrowie psychiczne

Nie tylko podczas pandemii, ale i w innych trudnych chwilach poezja może pomóc. Badania przeprowadzone w Brazylii i Korei pokazały, że poezja potrafi przynieść ulgę pacjentom zmagającym się z bólem i depresją. Uczestnicy tych badań, którzy mieli kontakt z poezją, doświadczyli zmniejszenia objawów depresyjnych, a także wzrostu nadziei. Czy to nie cudowne, że słowa mogą mieć aż taką moc?

Czas na poezję?

Jesień to idealny moment, aby sięgnąć po poezję. Zimne, ponure wieczory zachęcają do zanurzenia się w słowa, które mogą przynieść spokój, refleksję i odprężenie. Jeśli jeszcze nie zaprzyjaźniłeś się z poezją, może warto spróbować? Czytanie wierszy to prosty sposób na poprawę samopoczucia, a może nawet na lepsze zdrowie.

Autor

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version