W ostatnich miesiącach szeroko komentuje się temat masowych zwolnień w branży IT. Statystyki alarmują – ponad 350 firm technologicznych poszło na rękę z ponad 100 tys. pracowników. Mówi się o kryzysie, lecz czy dotyka on równie mocno Polski? Nie do końca. Nasz kraj, mimo globalnych trudności, radzi sobie zaskakująco dobrze. Jak to możliwe?
Specjaliści do obsługi systemów biznesowych poszukiwani
Okazuje się, że polski rynek IT ma swoje specyficzne potrzeby. Firma SAP, mimo ogłoszenia restrukturyzacji, zapowiedziała przekwalifikowanie 8 tys. pracowników. Dlaczego? Potrzebują więcej specjalistów od chmury i sztucznej inteligencji. Raport Awareson wskazuje, że zapotrzebowanie na specjalistów SAP w Polsce wzrosło o 51,7% w 2023 roku. To znak, że polskie firmy nie zwalniają tempa, a wręcz przeciwnie – inwestują w rozwój i specjalistów, którzy pomogą im się rozwinąć.
Cyfryzacja pod rygorem ustaw
Europa, a z nią Polska, stoi przed wyzwaniami związanymi z cyfryzacją narzuconą ustawowo. Już teraz tysiące polskich firm musi przygotować się do wdrożenia dyrektywy NIS 2. To wymusza na nich inwestycje w nowe technologie i zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów IT. Podobnie jest z nowelizacją ustawy o Jednolitym Pliku Kontrolnym. To pokazuje, że zapotrzebowanie na specjalistów od technologii informacyjnych w Polsce jest nie tylko stabilne, ale wręcz wzrasta.
Dobre perspektywy wzrostu zatrudnienia w IT na koniec 2024 r.
Polska, jak nietrudno zauważyć, stoi przed dużymi wyzwaniami technologicznymi. Ale czy to nie zapowiada dobrych wieści dla sektora IT? Jackpot. Według prognoz ManpowerGroup zatrudnienie w IT ma wzrosnąć o 22% w najbliższych miesiącach. Szukani będą przede wszystkim specjaliści z bogatym doświadczeniem, co świadczy o rosnącym apetycie polskich firm na zaawansowane technologicznie projekty.
Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazało, że polskie firmy IT nie tylko przetrwały globalny kryzys, ale wręcz umocniły swoją pozycję na rynku. Wyzwania prawne i technologiczne, zamiast być przeszkodą, stały się katalizatorem rozwoju. Polska branża IT zmierza w dobrym kierunku, a wysokie kwalifikacje i zdolności adaptacyjne specjalistów sprawiają, że przyszłość wydaje się być obiecująca.
Nie ma wątpliwości – mimo ogromnej liczby zwolnień na globalnym rynku technologicznym, Polska solidnie trzyma się na IT-owym gruncie. Z niecierpliwością czekamy, co przyniesie koniec 2024 roku, ale jedno jest pewne – w polskim IT nie brakuje talentu i determinacji do pokonywania kolejnych barier.