Strona główna BIZNES Polska potrzebuje nowych bodźców dla inwestorów zagranicznych

Polska potrzebuje nowych bodźców dla inwestorów zagranicznych

0

Wpływ globalnego podatku minimalnego na atrakcyjność inwestycyjną Polski

Zmiany na horyzoncie

Czy Polska pozostanie atrakcyjnym miejscem dla inwestorów zagranicznych w obliczu wprowadzenia globalnego podatku minimalnego? To pytanie, które ostatnio bardzo często pojawia się w dyskusjach ekonomistów i analityków rynku. Bardzo możliwe, że nadchodzące zmiany wpłyną na decyzje inwestycyjne dużych graczy międzynarodowych, co z kolei może mieć bezpośredni wpływ na polską gospodarkę.

Nowa dyrektywa i jej implikacje

Zgodnie z zapowiedziami, do końca 2023 roku Europa ma wprowadzić nowe przepisy dotyczące minimalnego poziomu opodatkowania dla wielkich korporacji, których przychody przekraczają 750 mln euro. Polska, podobnie jak inne państwa członkowskie, jest zobowiązana do dostosowania się do tych wymogów. Oznacza to konieczność przeglądu i adaptacji obecnego systemu ulg i zachęt, mających na celu przyciągnięcie inwestorów. A potencjalnie to może zapoczątkować mniej korzystne warunki dla przyszłych i obecnych współprac gospodarczych.

Ulgi podatkowe pod lupą

W praktyce Polska oferuje liczne ulgi podatkowe, które czynią ją konkurencyjnym rynkiem inwestycyjnym, zwłaszcza dla firm na początkowych etapach ich inwestycji. Efektywna stopa podatkowa, często znacznie niższa niż bazowa stawka CIT, stanowi jedną z kluczowych zachęt. Jednak z wprowadzeniem globalnego podatku minimalnego, konieczność dołożenia dodatkowego podatku wyrównawczego, by osiągnąć przyjęty minimalny próg, może zmienić tę sytuację.

Perspektywy polskiej gospodarki

Według ekspertów, choć zmiany w opodatkowaniu najprawdopodobniej dotkną jedynie największych podmiotów gospodarczych, mogą one znacząco wpłynąć na ogólną atrakcyjność Polski jako kraju przyjaznego dla biznesu. To właśnie korzystne warunki podatkowe często przesądzały o wyborze Polski przez inwestorów z zagranicy, zwłaszcza z Niemiec i Skandynawii.

Czy jesteśmy gotowi na zmiany?

Czy Polska poradzi sobie z nowymi wyzwaniami? Zdaniem specjalistów, aby utrzymać konkurencyjność kraju na arenie międzynarodowej, konieczna będzie nie tylko implementacja dyrektywy unijnej, ale również modyfikacja istniejących rozwiązań fiskalnych. Redefinicja systemu ulg i zachęt, uwzględniająca nowe warunki globalnego rynku, wydaje się być krokiem nieuniknionym.

Polska stoi przed wyzwaniem dostosowania się do nowych realiów fiskalnych, które mogą zmienić jej pozycję w gronie europejskich krajów atrakcyjnych dla inwestorów. Z pewnością nie będzie to proste zadanie, ale jednocześnie może stanowić okazję do przyciągnięcia nowych, może nawet bardziej innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych. Czas pokaże, jak skutecznie Polska poradzi sobie z tym zadaniem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version