W ostatnim czasie możemy zaobserwować znaczny wzrost świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Polski. Więcej osób niż kiedykolwiek angażuje się w segregację odpadów, co jest kluczem do ochrony naszej planety. Ale czy naprawdę wiemy, jak to robić poprawnie?
Sytuacja segregacji odpadów w Polsce
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton wynika, że aż 97 proc. Polaków deklaruje, iż segreguje swoje odpady. To wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Co więcej, wzrasta świadomość dotycząca recyklingu kartonów do płynów, z których aż 58 proc. osób przyznaje, że wyrzuca je do odpowiednich pojemników – tych żółtych.
Jakie wciąż pojawiają się problemy?
Mimo tych pozytywnych danych, wciąż nie jest idealnie. Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton, zauważa, że część odpadów w poszczególnych pojemnikach jest zanieczyszczona, co utrudnia ich sortowanie i obniża jakość surowca do recyklingu. Problemem jest również fakt, że 20 proc. badanych nadal wyrzuca kartony do płynów do niebieskiego pojemnika, przeznaczonego na papier.
Zaskakujące fakty
Interesujące są dane demograficzne dotyczące segregacji. Okazuje się, że odpady opakowaniowe częściej segregują osoby w wieku 40-59 lat oraz mieszkańcy województwa lubuskiego i opolskiego, gdzie 100 proc. badanych deklaruje, iż segreguje odpady. Z kolei najmniej zainteresowanych segregacją są mieszkańcy województwa podlaskiego oraz osoby poniżej 39 roku życia.
Recykling kartonów do płynnej żywności
Również proces recyklingu kartonów do płynnej żywności zasługuje na uwagę. To mechaniczny proces, który zachodzi w papierniach, gdzie kartony są zalewane wodą i poddane ruchowi wirowemu, dzięki czemu można skutecznie oddzielić wszystkie warstwy opakowania. Odzyskane włókno celulozowe służy później do produkcji nowych produkty, jak tektura falista czy ręczniki papierowe.
Podsumowanie
Patrząc na wyniki badań, możemy być optymistycznie nastawieni do przyszłości segregacji odpadów w Polsce. Jednak nie można zapominać o dalszej edukacji i promowaniu właściwych zachowań. Pamiętajmy, segregacja odpadów i recykling to nie tylko nasz obowiązek, ale także sposób na realne zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Czy nie warto zatem szczegółowo poznać zasady segregacji i zacząć je stosować na co dzień?