Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego temat emerytury wydaje się dla wielu z nas bardziej odległy niż najbliższe wakacje? W teorii wszyscy wiemy, że prędzej czy później ona nadejdzie, ale czy właściwie przygotowujemy się do tego okresu w naszym życiu? Szczególnie my, kobiety, powinnyśmy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – żyjemy średnio o siedem lat dłużej niż mężczyźni.
Dlaczego warto myśleć o emeryturze już teraz?
Mimo że wiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że emerytura to ważna kwestia, to jednak zdaniem ekspertów z mBanku, tylko co trzecia kobieta podejmuje działania mające na celu zwiększenie swojej przyszłej emerytury. Co więcej, zaledwie 6 proc. z nas decyduje się na inwestowanie na rynkach finansowych. Przyznajmy – to dość zaskakujące statystyki, prawda?
Mit wielkich pieniędzy potrzebnych do inwestowania
Jedną z barier, którą często podnosimy, gdy rozważamy oszczędzanie czy inwestowanie, jest przekonanie, że wymaga to dużych środków finansowych. To mylne przekonanie, bo współczesne narzędzia finansowe pozwalają na rozpoczynanie inwestycji od niewielkich kwot. Pamiętajmy jednak, że luka płacowa nadal istnieje, a kobiety statystycznie zarabiają mniej niż mężczyźni, co również wpływa na nasze decyzje inwestycyjne.
Strach przed inwestowaniem
To, co również nas ogranicza, to strach przed możliwymi stratami. Według badań mBanku, aż 43 proc. Polek obawia się inwestować, obawiając się ryzyka. Czy to oznacza, że powinnyśmy zupełnie zrezygnować z myśli o pomnażaniu naszych pieniędzy? Oczywiście, że nie! Kluczowe jest jednak podejście do kwestii ryzyka i odpowiednie dostosowanie strategii inwestycyjnej.
Różnice w inwestowaniach między kobietami a mężczyznami
Warto również pamiętać o tym, że kobiety, w porównaniu do mężczyzn, wybierają nieco inne strategie inwestycyjne. Z danych mBanku wynika, że jesteśmy bardziej skłonne do inwestycji opartych o niższe ryzyko. Nasze portfolio inwestycyjne częściej składa się z obligacji niż z akcji. Wydaje się, że ta ostrożność nie musi być wadą, pod warunkiem, że nasze działania są przemyślane i kierujemy się nie lękiem, a świadomością.
Jak zacząć?
Kluczowe wydaje się przekonanie, że o zabezpieczenie swojej przyszłości emerytalnej warto zacząć dbać jak najwcześniej. Nie potrzeba do tego ani specjalistycznej wiedzy na początku, ani dużych środków finansowych. Ważny jest pierwszy krok i gotowość do nauki oraz stopniowego zgłębiania tajników inwestowania. Co ciekawe, aż dwie trzecie z nas deklaruje, że są gotowe podjąć się tej misji samodzielnie. Może więc już dziś jest ten moment, by pomyśleć o swojej przyszłości?
Pamiętajmy, że dbanie o finanse jest formą dbania o siebie. Nie czekajmy więc, aż będzie za późno. Zacznijmy już dziś.