Strona główna TECHNOLOGIA SZTUCZNA INTELIGENCJA Rewolucja Technologiczna 2023: Przełomowe Zmiany Odbierane w Czasie Rzeczywistym

Rewolucja Technologiczna 2023: Przełomowe Zmiany Odbierane w Czasie Rzeczywistym

0

Tylko 15 proc. polskich nauczycieli planuje korzystać w nauczaniu ze sztucznej inteligencji, jednocześnie do nau kidy używa jej prawie 60 proc. uczniów i studentów

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak edukacja zmieni się pod wpływem nowych technologii? Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach, kiedy to sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej obecna w naszym codziennym życiu. Ale jak to się ma do edukacji? Odpowiedź może nieco zaskakiwać.

Polscy nauczyciele nie chcą korzystać z AI

Z badań NASK wynika, że jedynie 15 proc. polskich nauczycieli jest otwartych na wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji w swojej pracy. Tymczasem odpowiednie zastosowanie AI może znacząco wspomóc proces edukacyjny, od personalizacji nauczania, poprzez analizę wyników, aż po rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia. Dlaczego więc wciąż widzimy taką oporność? Może chodzi o strach przed nieznanym, a może niechęć do wychodzenia poza strefę komfortu?

Prawie ⅓ Polaków jest pozytywnie nastawiona do AI w edukacji

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że już blisko ⅓ Polaków pozytywnie patrzy na wykorzystanie AI w edukacji. Wciąż jednak istnieje pewien dystans, zwłaszcza w kontekście samodzielnej pracy programów AI z uczniami. Pomimo sceptycyzmu niektórych, nowe technologie, w tym sztuczna inteligencja, mogą odkrywać przed nami drzwi do nowych możliwości edukacyjnych. Pytanie tylko, jak wykorzystamy te narzędzia?

Trwająca rewolucja AI dotyka również świata edukacji. Niemal 60 proc. polskich uczniów i studentów już korzysta z możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja, głównie w zakresie wyszukiwania informacji, tłumaczenia tekstów, czy tworzenia własnych prac. Wydaje się, że młode pokolenie znacznie szybciej adaptuje się do zmian i bez obaw sięga po nowinki technologiczne. Czy nauczyciele powinni pójść za ich przykładem?

Czas pokaże, jak sztuczna inteligencja zmieni krajobraz edukacyjny na stałe. Warto jednak pamiętać, że AI nie zastąpi nauczycieli, ale może stać się narzędziem, które znacząco poprawi jakość nauczania. Co sądzicie o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w edukacji? Czy widzicie w tym szansę na rozwój, czy raczej potencjalne zagrożenie?

Autor

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version