Ta treść jest tylko dla subskrybentów
Wiele wskazuje na to, że na rynku surowców zaczyna się „wiosna” po chłodnych miesiącach „zimy”, którą zaobserwowaliśmy w poprzednim roku. Ale czy każdy surowiec ma przed sobą słoneczne dni? Zerknijmy wspólnie na to, co się dzieje i jak to wpływa na plany polskich inwestorów.
Wybiórcze wzrosty i plany inwestorów
Rok 2023 zaczął się dla wielu surowców powoli, ale pewne zmiany na rynku nie dają o sobie zapomnieć. Ceny ropy elegancko przekroczyły poziom 90 dolarów, złoto osiąga nowe szczyty, a miedź zyskuje na sile. Kakao także trzyma się mocno, z cenami w okolicach 10 tys. dolarów za tonę. Jednakże, ceny większości produktów rolnych pozostają niskie, pomimo pewnych wzrostów w marcu. To interesujące, zwłaszcza że 10 proc. polskich inwestorów zadeklarowało chęć zwiększenia swoich inwestycji w surowce w tym roku. Jakie surowce więc mają największy potencjał?
Ropa, złoto i miedź na podium
Gdzie leży tajemnica wzrostu cen? OPEC+ zacieśnił dostawy ropy o 5,5 proc., a złoto i miedź zyskują na wartości dzięki rosnącemu popytowi. Zainteresowanie wzmacniają także zakłócenia spowodowane pogodą oraz ograniczone nakłady na wydobycie w ciągu ostatnich 15 lat. Popyt na ropę może być nawet niedoszacowany, co z kolei podnosi prognozy dla tego surowca.
Sytuacja w rolnictwie
Pod względem rolnictwa sytuacja prezentuje się inaczej. Wysoka podaż zbóż na rynkach światowych sprawia, że ich ceny spadły o połowę w porównaniu do szczytów z 2022 roku. Mimo marcowego wzrostu ceny większości rolnych produktów pozostają niskie. Warto zauważyć, że nie zboża odpowiadają za ostatni wzrost cen, a olej roślinny, nabiał i mięso. Dla konsumentów to dobra wiadomość, ale dla rolników stanowi wyzwanie.
Co nas czeka na rynku surowców?
Przewidywania są takie, że kilka czynników będzie kształtować sytuację na rynku. Geopolityczna premia za ryzyko powraca na rynek ropy, podczas gdy złoto cieszy się wzrostem notowań jako bezpieczna przystań w czasach niepewności. Spadek inflacji w USA może sprzyjać surowcom jako zabezpieczeniu, chociaż ostatnie dane wskazują, że inflacja może mieć jeszcze kilka asów w rękawie.
Pytanie, które sobie zadajemy, brzmi: czy teraz to dobry czas, aby zainwestować w surowce? Choć surowce zwykle ustępują miejsca inwestycjom w kryptowaluty, akcje czy gotówkę, obecna sytuacja może stanowić interesującą okazję, szczególnie dla tych 10 proc. polskich inwestorów gotowych na zwiększenie swojego zaangażowania.
Pamiętajcie, inwestowanie niesie ze sobą ryzyko, ale wyważone decyzje i rozsądne zarządzanie portfelem mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Czy to już czas, aby dać szansę surowcom? Tylko czas pokaże, ale z pewnością warto obserwować rozwijające się trendy.