Przybywają, pracują, ale czy zostają?
Czy wiesz, że Polska coraz częściej staje się wybieranym kierunkiem migracji zarobkowej? Tylko w pierwszym kwartale tego roku, do Polski przyjechało niemal 3 miliony cudzoziemców z ponad 67 państw. To liczby, które robią wrażenie! Ale przy tym wszystkim pojawia się pytanie – jak oni się tu czują?
Niechęć, która daje do myślenia
Chociaż większość badanych (56 proc.) deklaruje, że czuje się w Polsce bezpiecznie, to niestety 60 proc. z nich przyznaje, że w ciągu ostatniego roku odczuło niechęć ze strony Polaków. To smutne, że niemal połowa z nich (46 proc.) zastanawia się nad opuszczeniem Polski z tego powodu. Nie możemy przymykać na to oczu, prawda?
Priorytety i dążenia obcokrajowców
Ciekawe jest to, że mimo barier, 39 proc. ankietowanych chciałoby spędzić w Polsce więcej niż 5 lat, a 68 proc. planuje sprowadzić tu swoje rodziny. Wydaje się, że mimo przeciwności, Polska wciąż wydaje się dla wielu atrakcyjnym miejscem do życia i pracy.
Większość cudzoziemców dostrzega zmiany
Dlaczego więc chcą tutaj zostać? Może odpowiedź częściowo tkwi w fakcie, że duża część cudzoziemców poważnie myśli o zainwestowaniu swojej przyszłości w Polsce. A jak wiadomo, nad Wisłą aktualnie brakuje rąk do pracy, a obcokrajowcy często są odpowiedzią na ten problem. To może być jeden z tych rarytasów, które przyciągają ich do naszego kraju.
Poczucie bezpieczeństwa w Polsce – optymistycznie, ale nie bez skazy
Z jednej strony mamy otwartość i szanse, które Polska oferuje. Z drugiej – niestety, pewien odsetek obcokrajowców nie czuje się tu całkowicie bezpiecznie. To przede wszystkim wynik niechęci oraz niewłaściwych zachowań, które doświadczyli. A mimo to, wielu z nich nadal tu pozostaje. Co to mówi o naszym kraju?
Jak możemy poprawić sytuację?
Na podstawie słów Cezarego Maciołka, prezesa Grupy Progres, jasne jest, że potrzebujemy dalszego budowania otwartego i przyjaznego środowiska – nie tylko na poziomie społecznym, ale również legislacyjnym. Migracja zarobkowa ma ogromny potencjał, który Polska może wykorzystać, ale potrzebujemy do tego odpowiedniego podejścia.
Podsumowując, sytuacja nie jest czarno-biała. Tak, są problemy i wyzwania, ale wydaje się, że jest również wiele możliwości i okazji do poprawy. Przede wszystkim, ważne jest, aby pamiętać o ludzkiej stronie migracji – o tych wszystkich, którzy przekraczają granice, szukając lepszego życia dla siebie i swoich bliskich. Może warto zastanowić się, jak możemy sprawić, by Polska była dla nich jak najprzyjemniejszym domem. Co myślisz?