Strona główna PRACA I KARIERA Spowolnienie w branży IT nie zniechęca firm do poszukiwania doświadczonych specjalistów

Spowolnienie w branży IT nie zniechęca firm do poszukiwania doświadczonych specjalistów

0

Polska jest kluczowym graczem na międzynarodowej scenie IT, szczególnie w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, big data i uczenie maszynowe. Są to obecnie najszybciej rozwijające się i najważniejsze obszary, stwarzające zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania oraz zagrożenia dla sektora. Pomimo trwających zmian i spowolnienia w branży IT, nadal istnieje duże zapotrzebowanie na programistów i testerów, a także coraz więcej ofert pracy dla specjalistów w tych dziedzinach. Równocześnie rośnie znaczenie kompetencji miękkich – mówi Monika Wiśniewska, dyrektorka działu technologii w firmie doradztwa personalnego Michael Page.

Nowe wyzwania na drodze rozwoju

W ostatnich latach oczekiwania wobec pracowników IT uległy znaczącym zmianom zarówno w kontekście technologii, stanowisk, jak i wymaganych kompetencji. Osoby odpowiedzialne za budowanie zespołów IT muszą być na bieżąco z trendami i zmianami w branży technologicznej. Firmy rekrutacyjne, takie jak Michael Page, regularnie analizują rynek pracy, co pozwala pracodawcom i pracownikom na lepsze zrozumienie jego perspektyw i osiąganie przewagi konkurencyjnej.

Obecnie jednym z głównych trendów jest wykorzystywanie rozwiązań chmurowych, które pomagają w zarządzaniu i przechowywaniu dużych ilości danych. Technologia chmurowa znajduje zastosowanie w różnych obszarach, takich jak systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). W branży logistycznej, na przykład, rośnie nacisk na automatyzację procesów z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych.

Zabezpieczanie danych stanowi kolejne wyzwanie dla branży IT, szczególnie w kontekście szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. AI oferuje wiele nowych możliwości, ale jednocześnie stwarza potencjalne zagrożenia, które wymagają odpowiednich środków ochrony.

Programiści na miarę współczesnego rynku IT

Sektor IT zmaga się z wyzwaniem zmniejszającej się liczby rekrutacji w obszarze Software Development, częściowo z powodu rozwoju sztucznej inteligencji, która może zastąpić niektóre funkcje programistów i testerów. Mimo to wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach.

Monika Wiśniewska radzi, aby osoby z kilkuletnim doświadczeniem w IT rozszerzały swoje kompetencje w kierunku uczenia maszynowego, big data i AI, co daje duży potencjał na rynku pracy. Specjaliści na stanowiskach senioralnych pozostaną poszukiwani, szczególnie ci z doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania, jak np. software architekci.

Wzrost liczby ofert pracy dla osób z doświadczeniem w zarządzaniu danymi i uczeniem maszynowym pokazuje, że rynek jest chłonny i otwarty na nowych kandydatów. Wraz z rozwojem tych dyscyplin, rośnie również znaczenie kompetencji miękkich, które stają się coraz bardziej cenione w połączeniu z umiejętnościami technicznymi.

AI a czynnik ludzki

Firmy muszą również radzić sobie z problemami mentalnymi pracowników, które są skutkiem m.in. pracy zdalnej. Brak interakcji społecznych może prowadzić do wzrostu chorób psychicznych, dlatego coraz więcej firm wprowadza model pracy hybrydowej.

Eksperci ostrzegają, że wzrost codziennych kontaktów ze sztuczną inteligencją może ograniczać interakcje międzyludzkie. W przyszłości osoby potrafiące odpowiednio formułować pytania do AI zyskają przewagę. Jednakże, niektóre zawody, w których czynnik ludzki jest kluczowy, jak psychoterapeuta, będą zyskiwać na znaczeniu w obliczu postępującej cyfryzacji.

Monika Wiśniewska podkreśla, że mimo wielu możliwości, jakie oferuje AI, nie zastąpi ona relacji międzyludzkich. Wraz z digitalizacją życia i pracy, zawody wymagające interakcji międzyludzkich będą się rozwijać, szczególnie te związane z pomocą pracownikom sektora IT i korporacji.

Exit mobile version